Rozhovor o ajurvéde s autorkou našich receptúr Kumudini Shoba

1. Môžete prosím povedať niečo o ájurvéde. Aké je jej hlavné krédo?    

Ayurvéda stelesňuje starodávnu múdrosť Východu, ktorá nám umožňuje žiť v harmónii so svojou vlastnou prirodzenosťou. Ayurvéda čerpá z Véd, ktoré zapísali védski proroci pred tisíc rokmi v Indii. V sanskrite, dávnom jazyku Indov, znamená slovo „Ayur“ život, a slovo „Veda“ múdrosť. Preto sa ajurvéda prekladá ako „Múdrosť života“. Védski proroci dokázali jasne opísať energetický vzťah medzi duchovnou a mentálnou oblasťou, a tiež to, ako môže jednotlivec i spoločnosť žiť v harmónii s týmito energiami.

2. Myslíte, že ajurvéda môže byť prospešná aj pre typického Európana 21. storočia? Ak áno, akým spôsobom?

Ayurvéda je možno dnes potrebná ešte oveľa viac, než kedykoľvek predtým v ľudskej histórii. Za posledných 100 rokov urobilo ľudstvo nesmierny pokrok na poli vedy, komunikácie a technológií, čo spoločnosti na jednej strane prinieslo mnoho výhod a zlepšení, ale na druhú stranu sa tiež zrýchlilo tempo ľudského života, a život sa vôbec stal oveľa zložitejším. Otázka, ktorú si potrebujeme položiť je: „Je naša ľudská spoločnosť šťastnejšia, zdravšia a vyrovnanejšia?“ Som presvedčená, že ľudstvo potrebuje prostriedky a zručnosti k objaveniu rovnováhy a harmónie, aby sme mohli robiť správne rozhodnutia týkajúce sa našej budúcnosti a spoločnosti. Ayurvéda a iné starodávne liečebné umenia nám to umožňujú.

3. Prekvapilo vás niečo ohľadom ajurvédy v Európe?

Zistila som, že ľudia v Európe majú nesmiernu úctu k liečivým schopnostiam rastlín a bylín v porovnaní s inými krajinami, ktoré som navštívila. Vyrastala som na Srí-Lanke a väčšina môjho štúdia a praxe bola založená na bylinnej tradícii Východu. Pred niekoľkými rokmi som so svojimi kolegami založila spoločnosť Service-Plants, ktorá vyrába prírodné bio bylinné produkty. Som veľmi rada, že môžem pracovať s bylinkármi vo vašej časti sveta na nových možnostiach, ako ponúknuť toto starodávne liečebné umenie širokej verejnosti. Je to pre mňa veľmi inšpirujúce.

4. Mohla by ste nás prosím zoznámiť so základnými princípmi ajurvédy?

Podľa ajurvédy sa príroda skladá z troch druhov energie alebo aj troch prírodných zákonov: energia pohybu (Váta), energie premeny (Pitta) a energie udržiavania (Kapha). Tieto energie všeobecnejšie nazývame dóši. Neustále sa mení a jedna s druhou sú v protiklade. Každá ľudská bytosť vznikla prepojením týchto troch energií, ale zvyčajne je to vždy len jedna hlavná, ktorá určuje našu prirodzenosť. Kombinácia váta, pita a kapha energií tvorí našu vrodenú konštitúciu-prakruti, určuje spôsob nášho myslenia, naše emócie, telesné funkcie a náš vzťah k okolitému svetu. Preto je v ajurvéde najdôležitejšie najprv spoznať sám seba, porozumieť našej vrodenej konštitúcii s jej slabými i silnými stránkami. Potom sa ešte len môžeme pokúsiť skrz správnu výživu, cvičenie, bylinky a pochopenie svojej vlastnej mentality nastoliť opäť vnútornú rovnováhu a pokračovať v raste.

„Rovnako ako milióny hviezd spolu spievajú a tancujú v harmónii, tak i naše telo, vitál, myseľ a srdce musia spievať a tancovať v harmónii“. Sri Chinmoy.

5. Dosiahnuť harmóniu so sebou samým nie je práve jednoduché. Čo by sme mali urobiť, aby sme zvolili tú správnu cestu, aby sme vykročili správnym smerom?

Máte pravdu, dosiahnuť takúto harmóniu je skutočne veľká výzva, ale nie je pre nás nedosiahnuteľná. Nakoniec sa všetci musíme pozrieť hlboko do svojho srdca, aby sme našli spôsob, ako na tejto ceste postupovať dopredu. Ale k tomu, aby sme dospeli do hlbšej sféry našej bytosti, niekedy potrebujeme najprv vyrovnať energie, ktoré prestupujú našu myseľ, emócie a telo.

Mala som veľké šťastie, že som mohla 30 rokov študovať pod vedením Majstra Sri Chinmoya (Šrí Činmoja), ktorý mi umožnil hlbšie pochopiť duchovný rozmer života a dôležitosť života v jednote s ostatnými.

Vždy zdôrazňoval, že k životu je potrebné pristupovať cez srdce, ktoré človeku umožňuje milovať, rásť a nakoniec premeniť naše pozemská obmedzenia. Sri Chinmoy bol veľmi inšpirujúci, pretože tieto múdre slová nielen učil, ale tiež ich stelesňoval počas celého svojho života.

6. Ako dlho sa už ayurvédou zaoberáte, a čo vás priviedlo k rozhodnutiu venovať sa jej profesionálne a šíriť jej filozofiu po celom svete?

Som veľmi inšpirovaná učením ayurvédy, a tým, čo táto starodávna múdrosť môže ponúknuť dnešnému svetu. Cítim, že ľudstvo, ako jednotlivci, tak aj spoločnosť, má schopnosť urobiť nesmierny pokrok, a som veľmi vďačná, že môžem pracovať v tejto oblasti a slúžiť ľudstvu týmto spôsobom.

Neera detox - desaťdenná kúra - darčekové balenie
Zakúpil Rastislav z Bratislava
 
EKO pranie - MYDLOVÉ ORECHY - 1kg
Zakúpil Marianna z Veľké ludince
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera detox trojdenná kúra
Zakúpil Ľubica z Polomka
 
Prírodný šampón na mastné vlasy BALANCOSHAMP + 2 Produkty
Zakúpil Timea z Rosina
 
Zubná pasta Ajurvédska MISWAK + 1 Produkt
Zakúpil Simona z Plavecký peter
 
Prírodný olej – blond vlasy JASMÍN Dabur Amla
Zakúpil Patrícia z Banska bystrica
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Richard z Prievidza
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Maria z Bolesov