Tri dóši – Váta

Váta

 

Slovo Váta pochádza zo  sanskritu (starobylého indického jazyka) jeho významom je pohyb alebo vietor. Váta je najdôležitejšou zložkou systému tridóši, hovorí sa o nej, že je kráľovnou dóš. V tele zodpovedá za fyzické pohyby, nervové a mentálne pochody, ale taktiež za  obehový, dýchací, tráviaci vylučovací systém. Mihnutie oka, pohyb svalu, tlkot srdca, pohyb cytoplazmy v bunkách i prenos neutrónov, toto všetko riadi váta princíp. Kozmickým vzťahom váty je vietor a jej hlavným princípom je zmena. Jej elementy sú vzduch a priestor, ovplyvňuje teda aktivitu a pohyb.

 

Vátu tvorí dva z piatich základných elementov, element vzduchu a element priestoru (éteru).

Vzduch – je jednou z večných substancií, ktorá v kombinácii s dušou vytvára osobnosť.

Priestor – čiže éter zodpovedá dutinám tela, napríklad ústam a nosu.

 

 Fyzické prejavy (vzhľad):

Postava: štíhla, vysoká alebo malá, slabé svalstvo

Koža: chladná, slabá, suchá, hrubá

Vlasy: tmavé, vlnité, suché

Oči: malé, úzke

Krk: tenký, chudý

Nos: malý, úzky, nerovný

Ústa: úzke, tenké pery

Zuby: nepravidelné, vystupujúce

Hlas: tenký, vysoký

Reč: rýchla, prerušovaná

 

 Temperament a sklony váta

Mentálne: Váta osoba je tvorivá, živá, bystrá, veselá, zábavná, plná radosti a nadšenia, má dobrú predstavivosť. Na druhej strane môže byť neurotická, náladová, impulzívna, horľavá, so slabou pamäťou.

 

Fyzicky: Rýchlo chodí aj hovorí, často má studené ruky aj  nohy, ľahko sa unaví, máva suchú pokožku i vlasy, nepravidelnú chuť i vylučovanie, sklony k zápche, ľahký spánok.

 

Energia: Prichádza v návaloch, životná sila je slabá.

 

Váta je rýchla a pohyblivá. Ľudia s výraznou vátou sú kreatívni, zvyčajne radi cestujú, môžu byť nespoľahliví, často nedoťahujú veci do konca a  horšie sa sústredia. Často sa tiež vznášajú v nebesiach. Rýchlo sa učia aj zabúdajú. Náladu i záujmy majú neustále. Vytvoriť si nejaký denný režim je pre nich neriešiteľný problém. Radi improvizujú a neznášajú rutinu. Neradi sa podriaďujú pravidlám. Oplývajú ideami, ale majú problém ich uskutočniť. Typické je vykonávanie viacerých činností naraz alebo striedanie činností.

 

 Nerovnováhy váty

Nerovnováha váty súvisí so stresom, nervovým vyťažením a s psychickým a fyzickým vyčerpaním. Váta ľudia môžu ľahko prepadnúť úzkostiam, depresiám, strachu, smútku a nepokoja. Dnešný uponáhľaný životný štýl rozhodne ľuďom typu váta neprospieva.

Ak zistíte, že ste prevažne typ váta, skúste si nájsť čas k pravidelnému „dobíjaniu svojich bateriek.“ Zvoľnite svoje životné tempo a venujte sa pokojným záľubám.

 

 Čo spôsobuje nerovnováhu?

 

Hlavným vinníkom je rýchly nepravidelný životný štýl, ku ktorému je váta prirodzené ťahaná. Nerovnováhu môže spôsobiť stres, prílišná aktivita, ponocovanie, nadmiera alkoholu a tabaku, prejedanie alebo vynechávanie jedla, prepracovanosť a príliš veľké fyzické alebo emočné vypätie, najmä ak trvajú dlhú dobu. Dokonca i dobrodružné dovolenky – ktoré sa prirodzené vátam páčia, môžu vátu zhoršiť. Z tohto dôvodu sa často odporúča, aby váta ľudia trávili dovolenky v teplom, relaxačnom prostredí, kde nie je veľa rozptýlenia. Medzi ďalšie príčiny porúch váty patria chladné, veterné počasie a prílišné množstvo surového, studeného alebo suchého jedla.

 

Príznaky nerovnováhy: drsná koža, lámavé a hrubé nechty, suchý jazyk, šedohnedá pleť, zápcha, suchý kašeľ, suché oči alebo pery, depresie alebo strata energie a radosti zo života, dýchacie ťažkosti, nespavosť alebo prerušovaný spánok, neurčitá únava, úzkosti, obavy o vnútorný zmätok, závrat, vysoký krvný tlak, svalové napätie, svalová bolesť, trasenie alebo chvenie, kŕče, strata hmotnosti, žalúdočná neuróza.

 

 Vyrovnaná Váta

 

Keď je váta v rovnováhe s ostatnými dóšami, osoba váta bude nadšená, sústredená a pozitívna. Typická osoba váta má schopnosť konať rýchlo, ľahko sa prispôsobí novým situáciám a býva vrtká tvorivá. Keď má vátu v rovnováhe, osoba typu váta dobre spí, dochádza u nej k pravidelnému vylučovaniu jej imunitný systém je veľmi silný.

 

 Váta strava

 

Každé jedlo má kvality váta, Pitta a kapha a vaša strava by mala byt prispôsobená typu vašej konštitúcie. Potraviny, ktoré sú následne navrhnuté, môžete použiť na vyrovnávanie svojho konštitučného typu alebo k zníženiu určitej dóši v prípade, že spôsobuje nerovnováhu. Niekedy môže byť ťažké odhadnúť, ktoré potraviny sú tie práve, zvlášť keď máte nejakú špeciálnu chorobu so špecifickými potrebami. V týchto prípadoch je dobré požiadať o pomoc ájurvédského liečiteľa.

 

 Odporúčané potraviny pre typ váta

 

Ľudia typu váta alebo tí, ktorí sa pokúšajú vátu znížiť mali by sa vyhýbať všetkým vyprážaným jedlám, dbať na to, aby jedli v pravidelných intervaloch. Pre vátu je typická suchosť. Aby sa vyvážila, ľudia typu váta by mali jesť ťažšie, vlhšie a teplé jedlá a preferovať slané, kyslé i sladké chute. Dôležité je aj to, čo pijete. Vyberajte si nápoje, ktoré pomáhajú vyrovnať vašu dóšu.

 

 Bylinky a korenie:

Váty by mali používať kvalitou sladké korenia, ktorá prehrievajú a regulujú zažívanie. Medzi korenia, ktoré upokojujú vátu patria: kardamón, rasca rímska, fenikel, koriander, zázvor, cesnak, škorica, rasca, asafoetida (k dostaniu v orientálnych obchodoch), klinček, horčičné semienko, čierne korenie, aníz. Ďalej sa odporúča bazalka, bobkový list, kôpor, fenikel, majorán, mäta, muškátový oriešok, oregano, paprika, petržlen, mäta pieporná, palina, tymián, kurkuma a vanilka. V menších množstvách je pre vátu prospešná tiež soľ, citrónová šťava a tamarínd (k dostaniu v orientálnych obchodoch).

 

 Obilniny a semená:

 

Odporúča sa ryža, pšenica, ovos (varený), ovsené vločky, quinoa, biely chlieb s klíčkami, slnečnicové a tekvicové semienka, sezamové semienka. Obmedzte jačmeň, kukuricu, proso, pohánku a raž.

 

 Orechy:

 

Vhodné sú všetky druhy orechov.

 

 

 

 

Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Helena z Bratislava
 
Prírodné mydlo s vlastnou tinktúrou na ekzémy a dermatitídy + 2 Produkty
Zakúpil Eduard z Bratislava, vrakuna
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Richard z Prievidza
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Maria z Bolesov
 
Zvonkohra Koshi - Vzduch
Zakúpil Alžbeta z Bratislava
 
Neera detox - desaťdenná kúra - darčekové balenie
Zakúpil Lydia z Jelka
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Ivana z Vlkanová
 
Mliečne potešenie - Telové suflé + 3 Produkty
Zakúpil Jana z Brezová pod bradlom