Tri dóši – Pitta

Pitta

Pitta je sanskrtské slovo, ktoré znamená „oheň“ alebo „horieť.“ Kozmickým vzťahom Pitty je Slnko a jej hlavným princípom je premena. V tele ovplyvňuje metabolizmus čiže látkovú výmenu, trávenie, vstrebávanie živín, telesnú teplotu, farbu pokožky a lesk očí, inteligenciu a chápanie.
Pittu tvoria dva z piatich základných elementov, element ohňa a element vody.
Možno to znie protikladne, uveďme teda príklad, že osoby typu pitta majú všeobecne pocit tepla (oheň) a zároveň sa nadmerne potí (voda). V povahe oheň spôsobuje prílišnú horlivosť a voda sklony k exponenciálnym zmenám.

 

Fyzický prejav (vzhľad)

postava: stredná, primeraná svalová hmota
koža: teplá, jemná, vlhká, množstvo materských znamienok, sklon k škvrnám alebo sčervenanie
vlasy: svetlé, rovné, jemné, predčasný sklon k šediveniu a vypadávaniu
tvár: srdcovitá, s vystupujúcou bradou
nos: pravidelný, priemernej veľkosti
oči: bystré, modré alebo svetlo hnedé, môžu byť podráždené alebo červenkasté po slnení alebo kúpeli
ústa: stredne veľká
zuby: stredne veľké, žlté

 

Temperament:

Mentálne: ľudia typu pitta sú cieľavedomí, bystrí, sebavedomí, majú výbornú pamäť, schopnosť koncentrácie i organizačné schopnosti. Na druhej strane môžu byť agresívni, súťaživý, priebojní, nadmerne ctižiadostiví a v strese podráždení.

Fyzicky: Pitta má veľkú chuť jedla, rýchle trávenie a pravidelné vylučovanie. Pitta typy nemajú radi teplo, ľahko sa spália na slniečku a prílišné teplo ich unavuje. Môžu mať problémy s chrápaním a nadmerným potením.

Energia: Hladina energie je priemerná, životná sila v norme. Pitta má rada fyzickú aktivitu.

Všeobecne sú osoby typu pitta rozhodné, pružné, otvorené novým myšlienkam a obratné v reči. Majú zmysel pre poriadok a svoju energiu, peniaze a činy riadia účelne. Jedinou výnimkou je míňanie peňazí za luxusné veci. Nerady sa prepracovávajú, bývajú horlivé a zápalné. Emócie Pitty sú ohnivé – vášnivé vzplanutia, náhle výbuchy, závisť, nenávisť, zloba, zlá nálada aj nadmerná kritickosť. Avšak odznievajú tak rýchlo, ako vzplanuli. Pitty  bývajú často príliš súťaživé.

Nerovnováha Pitty

Ľudia pitta sú obvykle zdraví a silní, s dobre fungujúcim imunitným systémom. Majú pomerne vysokú hladinu energie a sú radi aktívny, preto sa musia naučiť relaxovať. Pretože hlavným elementom Pitty  je oheň, nerovnováha sa prejavuje výbuchmi emócií, výbušnosťou, podráždenosťou, agresivitou a prehnanými ambíciami.
Na fyzickej úrovni sa dostavuje pálenie kože, v očiach, v žalúdku alebo v črevách.

Čo spôsobuje nerovnováhu?

Rovnako ako typy váta môžu typy pitta získať nerovnováhu dlhotrvajúcim stresom a nevyrovnaným životným štýlom. Je preto dôležité, aby ste spali dostatočne dlho, nepodceňovali pravidelnosť stravovania a naučili sa včas vyjadrovať svoje emócie, ktoré môžu „bublať pod pokrievkou.“ Medzi ďalšie príčiny nerovnováhy patrí nadmerné teplo alebo slnečné žiarenie a slané, mastné alebo príliš ostré potraviny, ktoré vyvolávajú zažívacie ťažkosti. Nerovnováha typu pitta sa zhoršuje, keď príliš sledujú televíziu, neúmerne dlho sedia  pri počítači alebo jedia za chôdze.

Znaky vyrovnanej Pitty

Vyrovnaná pitta má vysokú hladinu energie sprevádzanú spokojnosťou, vnútorným pokojom, harmóniou a pohodou. Ďalej má silnú chuť k jedlu, dobré zažívanie, pružné svalstvo, mäkkú pokožku a vyrovnanú hladinu hormónov (čo znižuje pravdepodobnosť hormonálnych problémov, napríklad premenštruačného tenzia). Pečeň funguje bezproblémovo a účinne redukuje  hladinu toxínov v tele. Rovnováha Pitte  prináša zvýšené intelektuálne schopnosti, tvorivosť a úspech. Pittám sa odporúča piť veľa vody a zdržiavať sa v chladnom prostredí, kedykoľvek je to možné. V praxi to znamená, že by ľudia typu pitta mali žiť pokiaľ možno v blízkosti vody.

Príznaky nerovnováhy:

 

prílišné potenie a návaly, zlý dych, problémy so spánkom, zlé trávenie, zhoršená činnosť pečene, hormonálne poruchy, pálenie záhy, ekzém, nadmerný hlad, žltkastá pleť a škvrnitá koža, zápalové problémy, podráždené črevá.

Osoby pitta by sa mali vyhýbať všetkým horúcim, koreneným a kyslým potravinám, ktoré túto dóšu zosilňujú. Mali by sa snažiť vyhýbať aj vyprážaným jedlám, jesť viac surovej potravy, dávať prednosť vegetariánskym pokrmom a všeobecne sa zamerať na chladné a osviežujúce jedlá, hlavne v lete.

Odporúčané potraviny pre tipy pitta:

Bylinky a korenie:

Používajte upokojujúce, jemné a ochladzujúci druhy korenia ako je kurkuma, škorica, koriander, fenikel a mäta. Obmedzte druhy, ktoré prehrievajú ako zázvor, rímska rasca, čierne korenie, senovka grécka, klinček, soľ, horčičné semienko. Úplne sa vyhnite chilli papričkám a kajanskému koreniu.

Obilniny a semená:

Odporúča sa jačmeň, ryža basmati, pšenica, pšeničné otruby a varené ovsené vločky. Zo semien potom slnečnicové a tekvicové semienka, a psyllium (semená skorocelu indického). Vyhnite sa pohánke, kukuricu, raži, prosu, hnedej ryži a suchým vločkám (napr. v musli zmesiach).

Orechy:

Mandle, kokosový orech.

 

Fazuľa a strukoviny:

Okrem šošovice sú pre Pitty vhodné všetky druhy strukovín. Odporúčajú sa napr. fazuľa-adzuki, čierne, mesačné, mungo, strakaté, ďalej tofu, cícer, sójové bôby, lúpaný hrach aj málo známa strukovina Vigna.

Zelenina:

Uprednostňujte sladké a horké druhy zeleniny ako špargľa, uhorka, zemiaky, sladké zemiaky, zelená listová zelenina, tekvica, karfiol, zeler, brokolica, šalát, zelené fazuľové struky, cuketa, kapusta, huby, ružičkový kel, hrach, petržlen, zelené papriky , pór, varená cibuľa, paštrnák, kvaka, varený špenát.

Ovocie:

Odporúča sa sladšie ovocie ako červená hrozno, melón, jablká, čerešne, avokádo, mango, granátové jabĺčko, úplne zrelý ananás, sladké pomaranče a slivky, hrušky, figy, dule, slivky a hrozienka. Vyhnite sa kyslému ovociu ako sú marhule, bobuľoviny a grepy.

Mliečne výrobky:

Pitta oheň vyrovnáva mlieko, ghí, nesolené maslo a syr cottage. Používajte menej jogurtu, syrov, kyslej smotany a cmar, pretože ich kyslé kvality Pittom zvyšujú.

Sladidlá:

Pitta môžu v rozumnej miere používať všetky druhy sladidiel s výnimkou melasy a medu, ktoré prehrievajú, a preto sú nevhodné.

Oleje:

Olivový, slnečnicový a kokosový olej sú pre Pitta najvhodnejšie. Obmedzte sezamový, mandľový a kukuričný olej, ktoré prehrievajú.

Nápoje:

studená voda, mlieko, mliečne kokteily, ovocné šťavy, zeleninový vývar, čaje pripravené z ďateliny, kostihoja, púpavy, ibišteka a mäty.

Byliny na pitta poruchy:

Myseľ: gotu-kola, santalové drevo, ruža, lotusové semienko a ďalšie ako šišak, mučenka, čistec, margaréta, ibištek.
Energia: shatavari, bala, Amalaki, šafran, aloe vera, sladkého drievka.
Vylučovanie: mlieko, ghí, psyllium, ruže. Pečeň prečisťuje aloe vera, rebarbora, senna.
Omladenie: Amalaki, brahmi, shatavari, šafran, aloe vera.

Farby a drahé kamene vhodné pre Pittu:

Pitta je ohnivý typ, preto potrebuje ochladiť, aby zostala v rovnováhe. Používajte jemné pastelové farby, ktoré odstráni napätie, napr. modrú, zelenú, bielu, striebornú, fialovú, ale i ružovú.

Z drahých kameňov sú pre Pittu vhodné mesačný kameň, smaragd, jadeit, krištáľ, modrý zafír, ametyst  – zasadené v striebre. Ďalej diamant, červený koral, opál, lazurit, akvamarín a perly.

 

Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Helena z Bratislava
 
Prírodné mydlo s vlastnou tinktúrou na ekzémy a dermatitídy + 2 Produkty
Zakúpil Eduard z Bratislava, vrakuna
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Richard z Prievidza
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Maria z Bolesov
 
Zvonkohra Koshi - Vzduch
Zakúpil Alžbeta z Bratislava
 
Neera detox - desaťdenná kúra - darčekové balenie
Zakúpil Lydia z Jelka
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Ivana z Vlkanová
 
Mliečne potešenie - Telové suflé + 3 Produkty
Zakúpil Jana z Brezová pod bradlom