Tri dóši – Kapha

Kapha

Kapha je sanskrtské slovo, ktoré znamená „objať“ alebo „držať spolu.“ Kapha je zdrojom sily aj stálosti a v ľudskom tele zodpovedá za telesnú stavbu, prirodzenú imunitu, rast, metabolizmus tukov, telesné funkcie, výživu kĺbov a pokožky. Kozmickým vzťahom je Mesiac a hlavné povahou nehybnosť.

Typ kapha je tvorený dvoma z piatich základných elementov, elementom zeme a elementom vody. Element krajiny spôsobuje, že kapha je stálejšia ako ďalšie dve dóši.

Fyzické prejavy (vzhľad)

postava: veľká, zaguľatená, vyššia svalová hmota či tuk
koža: studená, vlhká, jemná, bledá
vlasy: silné, husté, vlnité, hnedé
tvár: veľká, guľatá
nos: veľký, okrúhly
oči: veľké, nápadné, modré či svetlo hnedé
pery: plné
zuby: veľké, biele

Temperament

 

Mentálne: Ľudia typu kapha sú tichí, skromní, premýšľaví, zamyslení, súcitní, svedomití, pravdovravní, lojálni a odpúšťajúci. Na druhej strane môžu mať sklony k lenivosti, dlhodobým depresiám a sebeckosti. Kapha sa nenahnevá len tak pre nič za nič, ale keď už k tomu dôjde, môžete na odpustenie čakať pomerne dlho.

Fyzicky: Chuť do jedla je vyrovnaná, trávenie pomalé, vylučovanie pravidelné, spánok býva hlboký.

Energia: zo všetkých typov má práve kapha najvyššiu hladinu energie, ale je aj najvyrovnanejšia a najstálejšia.

Kaphy mávajú tolerantnú a pokojnú povahu, bývajú verné a milujúci. Sú skvelí priatelia, neoceniteľní pri stmeľovaní kolektívu a v situáciách, kedy je potrebné ostatných  povzbudiť. Kaphy radi udržujú harmonické vzťahy so svojím okolím, a ich prístup k životu je nenáročný a zmierlivý. Nenechajú sa ľahko vyprovokovať, možno aj preto sa dožívajú vysokého veku. Pomalšie sa učíia ale málokedy zabúdajú. Často majú veľké, krásne oči, hojnosť životnej energie a sklony pohybovať sa pomaly a uvážene.
Kaphy mávajú odpor k vlhkému a nejasnému počasiu.

Nerovnováhy kaphy:

Typ kapha je pokojný a vyrovnaný, má citlivú, intuitívnu povahu a dobré celkové zdravie. Tento typ s ťažkými kosťami má tendencie priberať na váhe, čiastočne preto, že miluje dobré jedlo. Kapha má zriedka kedy problémy so spánkom, po pravde sú títo ľudia skôr náchylní k zaspávaniu. Ich verná, milujúca povaha niekedy vedie k určitej zaslepenosti a ľahostajnosti pri riešení problémov, ale ich láska ku kľudu, tichu a stabilite v ich živote je ozajstná.

Čo spôsobuje nerovnováhu?

Hlavnou príčinou nerovnováhy u typov kapha je nedostatok podnetov, ktorý vedie k lenivosti. Ďalšími príčinami sú chladné a vlhké počasie, prejedanie, príliš sladké, tučné , alebo slaná strava (kaphu zhoršujú sladké, kyslé a slané potraviny), nedostatok pohybu a nadmerný spánok, obzvlášť spánok počas dňa.

Príznaky nerovnováhy: bledá pleť, citlivosť na chlad, zlé trávenie a nadmerná hmotnosť, zaspávanie, zlý metabolizmus, dýchacie ťažkosti, opuchy, alergia, depresia, prejavy závisti, apatia a impotencia.

Ľudia typu kapha by mali jesť hlavne varené jedlá, ktorá príležitostne doplnia šalátom. Vyhýbať by sa mali tukom a olejom, ak nie sú pálivé a korenisté. Mliečne výrobky, sladké, kyslé a slané chute kaphu zvyšujú. Naopak pálčivé, horké a trpké chute ju znižujú a vyrovnávajú. Mnohým ľuďom typu kapha neprospieva pšenica a živočíšne produkty.

 

Znaky vyrovnanej kaphy:

 

Keď je tento typ vyrovnaný, môže byť veľmi milý, dobrý priateľ, trpezlivý, súcitný, odvážny a emocionálne vyrovnaný. Fyzicky sú kaphy statné a silné, s dobrými kĺbmi, robustnou postavou, s dobrým trávením i metabolizmom a vysokou potenciou. Hoci sa ľudia typu kapha radi vyhýbajú telesnému pohybu a cvičeniu, majú lepšiu výdrž ako ostatné typy, ak sú však podporovaní k pravidelnosti. Kapha dodáva telu odolnosť voči chorobám a tiež napomáha uzdravujúcim procesom. Je anabolickú silou v tele, čo znamená, že riadi tvorbu aj tých najmenších buniek.

 

 

Odporúčané potraviny pre typ kapha:

 

Byliny a koreniny:

Pre kapha sú vhodné všetky druhy korenia okrem soli (kapha môžu používať kamennú soľ alebo salmiak-chlorid amónny, ktoré sú tridóšické, tzn. Vhodné pre všetky tri dosi). Trávenie podporujú ostré korenie ako napr. kajanské a čierne korenie, sušený zázvor, horčica, klinčeky, škorica a cesnak. Druhy korenia a bylín s horkými kvalitami ako sú aloe vera, dráč a horec obmedzujú chute na sladké a tučné jedlá.

 

Obilniny a semená:

Uprednostňujte jačmeň, pohánku, kukuricu, žito, vločky, Basmati ryžu. Obmedzte prísun hnedej a bielej ryže, varených vločiek a pšenice. Odporúča sa tiež popcorn. Zo semien môžete používať slnečnicové a tekvicové semienka.

Orechy:

Kaphy by sa mali orechom vyhýbať.

 

Strukoviny:

Kapha by sa mala vyhýbať fazuli, mungu, tmavej šošovici, sójovým bobom a tofu. Vhodné sú naopak Vigna, cícer, červená šošovica, lúpaný hrach .

Zelenina:

 

Vhodné sú všetky druhy zeleniny okrem sladkých a vodnatých. Doporučujú sa artičoky, špargľa, repa, brokolica, ružičkový kel, mrkva, karfiol, kukurica, baklažány, fenikel, zelené fazuľky, kučeravý kel, pór, šalát, huby, cibuľa, hrach, zemiaky, reďkovky, kvaka, špenát.

Ovocie:

Uprednostňujte jablká a hrušky. Vyhnite sa banánom, hroznu, avokádu, papáji, melónu, ananásu, slivkám, ďatlám, čerstvým fígám a kyslým citrusovým plodom ako pomaranče a grepy.

Mliečne výrobky:

Kaphy by sa mali obmedziť na nízkotučné kravské alebo kozie mlieko. Pred konzumáciou je dobré ohriať ho so štipkou kurkumy alebo zázvoru.

Sladidlá:

Zo sladidiel kvality kapha upokojuje iba med. V ajurvédskych spisoch by sme síce príslovie „sladký ako med“ nenašli, pretože základné chuťou medu je podľa ajurvédy trpká čiže zvieravá. To dokazuje aj fakt, že med znižuje nadváhu a redukuje kapha kvality, preto je takmer ako jediné sladidlo pre Kapha vhodný.

Oleje:

Odporúča sa horčicový, slnečnicový, saflorový (tj zo svetlica), škoricový.

Nápoje

Sójové mlieko, zeleninové šťavy – mrkvová, brusnicový, hroznová, mangová, ďalej korenené a bylinné čaje – čakankový, škoricový, púpavový.

Byliny na kapha poruchy:

Myseľ: puškvorec, gotu-kola, bazalka, guggul, myrha.
Energia: cesnak, piepor dlhý, škorica, šafrán, zázvor, koreň omanu, shilajit, guggul, myrha, aloe vera.
Omladenie: bibhitaki, guggul, piepor dlhý.

Farby a drahé kamene vhodné pre Kaphu:

Kapha potrebuje povzbudiť jasnými, teplými a energickými farbami ako červená, oranžová, žltá a zlatá.

Z drahých kameňov sa odporúča granát a mačacie oko-zasadené v zlate. Je možné použiť aj modrý zafír, ametyst, lazurit zasadené v zlate, kombinované s inými kameňmi teplejších farieb. Pre Kaphu je vhodná aj meď.

 

Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Helena z Bratislava
 
Prírodné mydlo s vlastnou tinktúrou na ekzémy a dermatitídy + 2 Produkty
Zakúpil Eduard z Bratislava, vrakuna
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Richard z Prievidza
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Maria z Bolesov
 
Zvonkohra Koshi - Vzduch
Zakúpil Alžbeta z Bratislava
 
Neera detox - desaťdenná kúra - darčekové balenie
Zakúpil Lydia z Jelka
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Ivana z Vlkanová
 
Mliečne potešenie - Telové suflé + 3 Produkty
Zakúpil Jana z Brezová pod bradlom