6 unikátnych chuťových kombinácií Ghee, ghí

Už naše staré babičky poznali ghí ako “ prepustené maslo“  a  vedeli o jeho pozitívnych účinkoch na naše telo.

Prečo ghí?

Ghí napomáha tráveniu tým, že stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav; zatiaľ čo klasické maslo a iné oleje  trávenie spomaľujú, pretože je ťažké ich stráviť.
Je plné antioxidantov a tiež napomáha absorpcii vitamínov a minerálov, čím posilňuje imunitný systém. Ghí znižuje “ zlý“ cholesterol.

Vysoká koncentrácia kyseliny maslovej (mastnej kyseliny ktorá má protivírové účinky) spomaľuje alebo zastavuje rast rakovinových nádorov. Ghí je rovnako vhodné na vonkajšie použitie, na popáleniny, či rôzne kožné problémy.

Zhrnutie pozitívnych vlastností ghí:

  1. stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav
  2. je plné antioxidantov a tiež napomáha absorpcii vitamínov a minerálo
  3. posilňuje imunitný systém
  4. znižuje zlý cholesterol
  5. spomaľuje alebo zastavuje rast rakovinových nádorov
  6. vhodné na popáleniny a kožné problémy

6 unikátnych a jedinečných chuťových kombinácií Ghí!

Hot red chili or chilli pepper in wooden bowl

1. Chilli Ghí

Pokrájajte nadrobno chilli papričky a pridajte do rozpusteného, zohriatho ghí. Chvíľu povarte, kým papričky, alebo lupienky nevyplávu na povrch. Odstavte a nechajte stuhnúť.

Milujete chuť chilli? Pridajte si toto Chilli Ghí na horúce  mäso, alebo ryžu na Vašom tanieri. Pekne sa rozpustí a zjemní hotové jedlo!

Herbs of Provence, lavender and rosemary2. Provensálske Ghí

Do rozpusteného ghí pridajte rozmarín, bazalku, tymián, levandulu. Môžete použiť sušené korenie, alebo čerstvé, pokrájané. Miešajte, kým sa korenie úplne nevstrebe do ghí, alebo bylinky nezlúčia s masou. Odstavte a nechajte stuhnúť. Máte prichystanú skvelú zmes na prípravu mäsa. Stačí rozpustiť na panvici a opiecť mäso, prípadne použiť na grile. Nikdy už nebudete hľadať žiadne korenie. Všetky budete mať pripravené v samotnom ghí.

indocke ghi4. Indické Ghí

Do rozpusteného Ghí pridajte už hotovú zmes indického korenia, alebo si vytvorte vlastnú z týchto prísad: fenikel, kardamón zázvor, kmín, kurkuma, klinčeky kejenský opeper, curry, koriander, škorica, muškát, mletá paprika, chilli. Je len na Vás ktoré korenie použijete a v akom množstve. Môžete experimentovať. Urobte si viacero zmesí v malom množstve. Na malý tanierik  vyspyte túto zmes a zalejte polievkovou lyžičkou rozpusteného ghí. Zmiešajte a ochutnajte. Výslednú  kombináciu potom vmiešajte do rozpusteného ghí, kým sa korenie úplne „nestratí“ v mase. Budete cítiť skvelú vôňu, ktorá prezradí, že Vaše indické ghí je hotové. Nechajte stuhnúť. Táto indická zmes je skvelá na ochutenie ryže a omáčok. Samozrejme je výborná ako základ pre dusené mäso.

Oregano5. Talianske Ghí

Do rozpusteného ghí pridajte oregano, bazalku, tymián a oregano. Môžete použiť zmes korenia, jednotlivé korenie, alebo bylinky. Miešajte, kým sa masa nespojí. Máte po ruke skvelú kombináciu chutí pre rizoto, špagety, lasagne, alebo pizzu. Stačí pridať polievkovú lyžicu na horúce špagety a zamiešať. Jednoduché, rýchle a chutné.. Alebo touto masou potrieť cesto na pizzu. Použite na prípravu talianskych pokrmov.

6. Chuť stredozemia, vôňa východu.

Tieto hotové a jedinečné zmesy korenia pridajte do rozpusteného ghí a miešajte, kým sa korenie nevstrebe do masy. Túto originálnu ajurvédsku zmes použite pri príprave mäsa a cestovín. Pre prípravu použite vždy len jednu zmes. Tieto zmesy sú výborným základom pre prípravu polievok.

Zaujímavosti, využitie, fakty

Ghí je zložené takmer len z nasýtených tukov . Štúdie jeho vplyvu na hlodavce preukázala mechanizmus , ktorým ghí redukuje plazmu LDL cholesterol . Moderná veda zistila , že ghí skrýva fenolové antioxidanty , čo potvrdzuje aj ayurvéda , ktorá odporúča ghí pre vzostupné liečivé kvality jedla .

Ghí obsahuje kyselinu maslovú , mastnú kyselinu s protivírusovými a protirakovinovými vlastnosťami a tiež vitamíny A , E , niacín a minerály – sodík, draslík , vápnik , fosfor , horčík a železo .

Ghí neobsahuje soľ ani laktózu , a tak je prínosné pre tých , ktorí nemôžu jesť mliečne výrobky . Má približne 14 gramov tuku na polievkovú lyžicu . Ghí aktivuje tráviace procesy čo pomáha zlepšiť prijímanie potravy .

Posilňuje mozog a nervovú sústavu a zlepšuje pamäť. Podporuje činnosť tkanív a flexibilitu tela . Je nepostrádateľnou výživou pre pľúca , srdce a kožu . V prípade suchej alebo popálené kože alebo pier je čisté ghí najúčinnejším liekom . Pre iné druhy kožných chorôb sa do ghí pridávajú rôzne byliny podľa potreby .

Pre bábätká je ghí najlepšie pleťovú výživou a tonikom .

Na uvoľnenie bolestí ucha sa ghí maže dovnútra a do jeho okolia . Mamičky by mali pre svoje deti pripravovať výživnú zmes medu , ghí a kandizovaného cukru . Pri silnej únave sa odporúča masáž s ghí alebo jeho konzumácia .

Ghí sa tiež používa na dosiahnutie krajšej a žiarivejšej pleti . Nanesieme tenkú vrstvu na pokožku , necháme chvíľu pôsobiť , a potom jemne vmasírujeme .

Ďalej je tiež vynikajúce pri chronických bolestiach kĺbov. Sto rokov staré ghí je veľkou vzácnosťou , napriek tomu sa dá ešte výnimočne zohnať . Takéto ghí je potom vskutku zázračným liekom pre nervové choroby , neurologické problémy , ostrú bolesť hlavy , astmu , reumu , bolesti a tuhnutie kĺbov , ostré pálenie kože na rukách i nohách a na choroby očí .

[dt_divider style=“wide“/]

Neera detox - desaťdenná kúra - darčekové balenie
Zakúpil Rastislav z Bratislava
 
EKO pranie - MYDLOVÉ ORECHY - 1kg
Zakúpil Marianna z Veľké ludince
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera detox trojdenná kúra
Zakúpil Ľubica z Polomka
 
Prírodný šampón na mastné vlasy BALANCOSHAMP + 2 Produkty
Zakúpil Timea z Rosina
 
Zubná pasta Ajurvédska MISWAK + 1 Produkt
Zakúpil Simona z Plavecký peter
 
Prírodný olej – blond vlasy JASMÍN Dabur Amla
Zakúpil Patrícia z Banska bystrica
 
Zvonkohra Koshi - Zem
Zakúpil Richard z Prievidza
 
Prírodná detoxikačná kúra - Neera Kajan
Neera Detox 7 denná kúra Akcia 41,90 a kajanský peper zdarma
Zakúpil Maria z Bolesov