Arjuna (Terminalia arjuna)

Táto bylina je spájaná so zdravím kardiovaskulárneho systému. Pomáha udržiavať zdravé srdce a napomáha jeho správnej činnosti, reguluje krvný tlak a znižuje následky stresu a nervozity.

Používa sa tiež na liečbu akné, znamienok, rôznych poranení, ďalej na zníženie horúčky alebo na odstránenie močových kameňov.

Obsiahnutá v produktoch: Jasná myseľ

Amalaki (Emblica officinalis)

U nás sa mu hovorí indický egreš, V Indii ho nazývajú nebeské ovocie pre svoju chuť i všestranné účinky. Posilňuje imunitu a vnútorné orgány, obnovuje telesnú vitalitu (aj preto je doporučované ako prostriedok proti starnutiu) a má protizápalové účinky. Tiež zvyšuje hladinu hemoglobínu v krvi, znižuje cholesterol a pomáha pri problémoch s trávením. U diabetikov pomáha regulovať hladinu glukózy. Moderné výskumy ukazujú, že Amalaki pomáha liečiť reumatický zápal kĺbov a osteoporózu (rednutie kostí).

Veľmi známy je plod Amalaki, zvaný Amla, ktorý je medzi ovocím najbohatším zdrojom vitamínu C vôbec.

Amalaki je zložkou jednej z najznámejších ajurvédskych liečivých zmesí, zvané Triphala.

Obsiahnuté v produktoch: Pohodové kĺby, Triphala

Bibhitaki (Terminalia belerica)

Bibhitaki znamená „tá, ktorá k tebe nenechá vstúpiť choroby“.

Je známym prostriedkom pre liečbu kapha dóši, pretože odstraňuje hlien z tráviaceho ústrojenstva a napomáha tak vstrebávanie živín. Všeobecne sa používa ako tonikum pre žalúdok aj mozog, pomáha pri bolestiach hlavy, pri hnačke, hemoroidoch, ale aj pri bolesti hrdla, nádche, astme alebo zápalu priedušiek.

Plod Bibhitaki je súčasťou Ajurvédske zmesi Triphala a lieči sa s ním okrem iného srdcové problémy, problémy s očami, ušami i nazálne problémy, močový mechúr, nespavosť a problémy s rastom vlasov.

Obsiahnuté v produktoch: Triphala

Bilva (Aegle marmelos)

Bilva strom je podľa posvätnej tradície stromom Pána Šivu, ktorý medituje na vrcholku hory Kailash, usadený na svoje tigrie kožu. Meno „Bilva“ znamená, že „zabíja všetky choroby“. Ďalšie názvy pre Bilvu sú Bengálska Dula, drevené jablko a kamenné jablko.

Táto bylina lieči choroby spojené s nerovnováhou váta a kapha dóši. Používa sa jej koreň, listy, plody aj kôra.

Plody sa využívajú pri problémoch tráviaceho ústrojenstva, zápaloch hrubého čreva, nechutenstve, hnačky i úplavici.

Bilva ďalej pomáha pri chorobách nervového systému, nespavosti, teplotách, zápaloch i záchvatoch, maternicových problémoch aj pri škvrnitý týfusu. Je tiež schopná zmierniť bolesti.

Často sa kombinuje do zmesí s ostatnými bylinami.

Obsiahnutá v produktoch: Rovnováha zažívania.

Brahmi (Bacopa monnieri)

Hovorí sa jej tiež indický pupočník.

Pre svoje pozitívne účinky na nervový systém si táto bylina si získala celosvetové uznanie.

Zlepšuje pamäť, povzbudzuje mozgovú a mentálnu činnosť a koncentráciu, pomáha sa vyrovnať s negatívnymi vplyvy stresu a navodzuje pocit upokojenie pri úzkostiach a neprimeranom psychickom vypätí.

Ďalej zlepšuje cirkuláciu krvi a čistí ju, pôsobí pozitívne na funkciu pečene, pľúc a obličiek a stimuluje rast vlasov a nechtov.

Obsiahnutá v produktoch: Jasná myseľ

Chitraka (Plumbago indica)

Používa sa pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, hnačke, onemocneniach pokožky, nádoroch aj artritíde. V zmesiach potom pomáha pri menštruačných a pôrodných ťažkostiach, poruchách nervového systému, opuchoch, vodnateľnosti.

Obsiahnutá v produktoch: Rovnováha zažívania

Ela (Eletaria cardamomum)

U nás je Ela známa pod menom kardamon ako skvelé korenie, ktoré sa pridáva napríklad do kari zmesí. V Saudskej Arábii sa primiešava do kávy a v juhovýchodnej Ázii sa žuje spolu s betelovými listami. Tiež slúži ako prímes do žuvačiek a do parfumov.

Z pohľadu ajurvédy posilňuje imunitný systém, uľavuje od bolestí, zlepšuje trávenie a používa sa pri chorobách tráviaceho traktu. Pomáha tiež pri nevoľnosti a účinne bojuje so zubným kazom.

Obsiahnutá v produktoch: Podpora imunity

Gokshura (Tribulis terrestris)

Pôsobí priaznivé na pohyblivosť, zvyšuje pevnosť a pružnosť väzov, celkovo posilňuje organizmus, a používa sa aj pri problémoch s močovým systémom.

Obsiahnutá v produktoch: Pohodové kĺby.

Gotu kola (Centella asiatica)

V ajurvéde je považovaná za veľmi duchovný bylinu, pretože vraj dovedie myseľ a telo pripraviť pre meditáciu a jogové cvičenia. Pozitívne pôsobí na korunnú čakru, energetické centrum na vrchole hlavy a uvádza do rovnováhy pravú a ľavú mozgovú hemisféru.

Vlastne sa jej tiež hovorí „potrava pre mozog“, pretože zlepšuje funkcie centrálneho nervového systému a mozgu, obnovuje mozgové bunky, posilňuje pamäť a schopnosť koncentrácie a pôsobí proti stresu a úzkostiam.

Používa sa aj pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom, ako je zápal kĺbov. Gutu kola čistí krv, lieči kožné ochorenia, a moderné štúdie dokázali, že pôsobí protinádorovo.

Obsiahnutá v produktoch: Jasná myseľ, Pohodové kĺby

Haridra (Curcuma longa)

U nás poznáme túto bylinu pod názvom kurkuma a v ajurvéde sa jej hovorí „korenie života“. Posilňuje imunitný systém, prečisťuje telesnej sústavy, má protizápalové, antibakteriálne a antiseptické (protihnilobné a protihnisavé) účinky. Je výborná na pokožku a v Indii ju ženy používajú na zlepšenie vzhľadu pokožky (aby dostala zlatý nádych). Okrem iného tiež napomáha trávenie, podporuje činnosť pečene, zmierňuje prekyslenie žalúdka, znižuje cholesterol a údajne zlepšuje náladu. To ostatne môžete vyskúšať sami.

Obsiahnutá v produktoch: Podpora imunity

Haritaki (Terminalia chebula)

Podľa indickej tradície vraj Haritaki pochádza z kvapky nektáru z pohára boha Indru.

Je používaná pre zníženie váta dóši. Z tela odstraňuje toxíny a odpadové látky, má antibakteriálne účinky, prečisťuje tráviace ústrojenstvo a zlepšuje funkciu sleziny. Má tiež pozitívny vplyv na centrálnu nervovú sústavu a na činnosť mozgu.

Je súčasťou triphala zmesi, ktorá detoxikuje a regeneruje organizmus.

Obsiahnutá v produktoch: Jasná myseľ, Triphala

Mustha (Cyperus rotundus)

Mustha nie je známa len v systéme ayurvédy, ale aj v tradičnej čínskej medicíne a v arabskom systému liečenia. Odporúča sa na liečbu nespavosti, horúčok, zápalov, infekcií, pre tlmenie bolestí, uvoľnenie svalov a celkové posilnenie organizmu. Ďalej sa používa pri kožných ochoreniach, obezite, tráviacich ťažkostiach (nechutenstvo, hnačka, zápal čreva), ochoreniach krvi a pre lepšie hojenie drobných zranení. Má ochladzujúci účinok na organizmus. U žien je obľúbená vďaka pozitívnym účinkom na poprsie aj na menštruačný cyklus.

Obsiahnutá v produktoch: Pohodové kĺby

Krishna Tulsi (Ocimum Sanctum)

V Indii je Tulsi alebo Tulasi považovaná za posvätnú bylinu. Hovorí sa jej aj „Kráľovná bylín“, pretože sa už po tisícročia používa ako liečivý balzam pre telo, myseľ i ducha. U nás ju nazývame bazalka svätá.

Tulsi vraj otvára mikroskopické kanály v tele a zlepšuje tak komunikáciu -výmenu medzi telom a vonkajším prostredím.

Používa sa pri kašli, nádche a prechladnutí, horúčkach i chrípke, všeobecne potom pri dýchacích ťažkostiach, zápale priedušiek alebo astmy. Celkovo posilňuje organizmus, podporuje imunitný systém a metabolické pochody v tele. Pomáha pri akýchkoľvek bolestiach, zažívacích problémoch, cukrovke. Odporúča sa pri strese a nervozite pre opätovné nastolenie rovnováhy mysle a emócií.

Pretože posilňuje nervový systém a pamäť, tradične je súčasťou zmesí pre zlepšenie koncentrácie a jasnú myseľ (napr. spolu s Brahmi, Gotu kola a inými bylinami).

Neem (Azadirachta indica)

Neem je rozložitý, väčšinou vždyzelený strom, z ktorého sa v ajurvéde využívajú listy, kôra a semená. Je to veľmi univerzálna liečivá „bylina“ používané na liečbu celého radu chorôb.

Detoxikuje organizmus, posilňuje dýchacie, obehový, tráviaci a vylučovací systém, lieči ochorenia pokožky, ako je lupienka, akné, ekzémy, suchá alebo svrbivá pokožka a lupiny. Jemne vyhladzuje vrásky a všeobecne zlepšuje vzhľad a kvalitu pokožky. Má protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Používa sa tiež na liečbu zubného kazu a ochorenia ďasien, cukrovky, reumatizme, zápale kĺbov, chronickej únavy, hemoroidov, malária, lepry,  rakoviny.

Obsiahnutá v produktoch: Neem

Pippali (Piper longum)

Tento piepor dlhý vlastne patrí do rovnakej rodiny ako piepor čierny, ktorého usušené bobuľky používame ako korenie.

Podľa Ájurvédy má piepor tzv yogavani efekt, to znamená, že zvyšuje účinky ďalších liečivých bylín. Preto sa pridáva do mnohých tradičných zmesí.

Piepor tiež detoxikuje telo, upokojuje nervy a podporuje zdravý spánok. Doporučuje sa aj pri problémoch tráviaceho systému, pretože zlepšuje trávenie, činnosť metabolizmu a asimiláciu živín, a pri problémoch dýchacej sústavy.

Obsiahnutá v produktoch: Jasná myseľ, Podpora imunity

Shatavari (Asparagus racemosus)

Shatavari je z rovnakej rodiny ako bežne známy asparagus. Má upokojujúce, čistiace, vyživujúce a ochladzujúci účinky na organizmus a jej použitie je často spájané so ženami, aj keď je veľmi odporúčaná aj pre mužov.

Shatavari sa používa pri ochorení ženských reprodukčných orgánov, ako pomoc pri menopauze aj na zlepšenie produkcie materského mlieka. Mnoho z týchto pozitívnych účinkov na ženský organizmus sa jej pripisuje, pretože obsahuje tzv.  fyto-estrogény, hormóny, ktoré regulujú hladinu estrogénu v tele a dlhodobo napomáhajú udržať zdravie ženy. Pre mužov je Shatavari vyživujúcim tonikom, podobne ako ženšen.

Ďalej sa používa pri nervozite, nespavosti, hyperaktivite detí alebo anorexii.

Obsiahnutá v produktoch: Podpora imunity

Shunt (Zingiber officinale)

Shunt je u nás známa ako zázvor. Určite ste už počuli, že zázvorový čaj s medom a citrónom je dobrý proti nachladnutiu, kašľu a teplotách. Ale zázvor je dobrým pomocníkom v liečení mnohých ďalších ochorení. Odporúča sa pri poruchách trávenia, vracanie, nadúvania, kolike, nevoľnostiach, ako prevencia žalúdočných vredov. Dokáže tiež ochrániť žalúdočnú sliznicu pred nežiaducimi účinkami nadmerného požívania alkoholu a chemických liečiv. Funguje ako analgetikum (tíši bolesti), znižuje hladinu cholesterolu, preto sa používa na liečbu srdcových ochorení a pomáha aj pri zápale kĺbov, reumatizme, cukrovke alebo zápalu priedušiek.

Obsiahnutá v produktoch: Jasná myseľ, Pohodové kĺby, Podpora imunity, Rovnováha zažívania

Yastimadhu (Glycyrhizza glabra)

Yastimadhu sa tiež hovorí sladké drevo au nás je známa pod menom sladkého drievko.

Sladkého drievko bola používaná ako liek proti kašľu už v roku 3000 pred naším letopočtom. Keď archeológovia otvorili hrobku faraóna Tutanchamóna v Egypte, spolu s krásnymi šperkami a umeleckými predmetmi našli aj veľa sladkého drievka. Že by mal mladý faraón záľubu v tejto sladkej byline?

Číňania aj Indovia o sladkého drievka hovorili ako o univerzálnom toniku, skrášľujúcimi prostriedku a elixíre života.

Shunt je výborná pri prechladnutí, nádche, bolesti hrdla, kašli, zápale priedušiek, astme i bronchitíde. Pomáha pri poruchách trávenia, prekyslenie žalúdka, vredoch a zápaloch hrubého čreva. Má tiež pozitívny vplyv na pamäť a mentálnu činnosť, má protizápalové a antibakteriálne účinky, zlepšuje kvalitu pokožky a v starej čínskej knihe o medicíne sa o nej píše, že posilňuje svalstvo a kosti,  hojí rany.

Sladké drievko by nemali užívať ľudia s vysokým krvným tlakom a s ochorením pečene.

Obsiahnutá v produktoch: Pohodové kĺby, Podpora imunity